fbpx

„Słonecznikowa 5. Przyjaciele Tuptusia” – jesienna książka dla dzieci pełna uważności i dobrych emocji

  • PATRONATY
  • 4  min. czytania
  •  komentarze [0]

Czy pamiętacie serię „Słonecznikowa 5”? To 4 książeczki, nawiązujące pór roku i pozostające w ich klimacie. Dotąd ukazały się dwie z nich: „Słonecznikowa 5. Kość Dinozaura” oraz „Słonecznikowa 5. Przygody piratów”. Były to książeczki związane z porą wiosenną i letnią.

Czas na część 3 – „Słonecznikowa 5. Przyjaciele Tuptusia”, która jest zbiorem opowiadań jesiennych z wydawnictwa Wilga

Jak wiecie promowanie czytelnictwa jest jednym z najważniejszych celów nebule.pl, dlatego wyszukuję dla Was najwartościowsze książki dla dzieci. Wraz z Grupą Wydawniczą Foksal polecam Wam tę serię, którą objęłam swoim patronatem.

Cykl zmian pór roku, w którym funkcjonujemy od narodzin jest dla nas oczywisty, ale muszę się Wam do czegoś przyznać. Ja dopiero w dorosłości zwróciłam uwagę, jaki ogromny wpływ ma na nasze życie i jak nim kieruje.

Jak bardzo przyzwyczajeni jesteśmy do tych zmian i choć czasem denerwujemy się na jesienne słoty, jest jakaś przyjemność w tym, że nadchodzi jesień, czas odpoczynku od lata. Być może ma to związek z tym, że dzieci idą w końcu do szkoły 😉.

Kiedy sama byłam dzieckiem to zauważałam wszystkie zmiany w przyrodzie i miałam ogromną przyjemność z ich dostrzegania. Nie mogłam się doczekać kasztanów, złotych liści i szurania w nich nogami.

 Dziś jeszcze bardziej i uważniej przyglądam się temu, co nas otacza i uczę tej uważności swoich dzieci.

Chcę, by czerpały przyjemność z małych rzeczy, które je codziennie otaczają i by je dostrzegały. Spadający liść, kolor trawy, zapach powietrza.

To właśnie dlatego tak chętnie sięgamy z dziećmi po serię „Słonecznikowa 5” Anieli Cholewińskiej-Szkolik.

Wszystkie części Słonecznikowej 5, które do tej pory zostały wydane, były strzałem w 10.

Każda książka zawiera opowiadania, których akcja rozgrywa się o określonej porze roku.

Przesiąknięta jest klimatem i tak pięknie napisana, że ma się wrażenie zatopienia i niemal uczestnictwa w jej wydarzeniach.

Tym, co wyróżnia Słonecznikową 5, jest wszechogarniający spokój, sprzyjający uważności.

To balsam dla dziecięcych emocji.

Kiedy po całym dniu zmagań w szkole czy w przedszkolu wracają do domu, książka ta jest niezwykle kojąca dla ich nastrojów. Pozwala się nie tylko wyciszyć, ale także pochłania opowieścią, a jednocześnie przywodzi pozytywne emocje. Pełna jest dobrego humoru i żartów, które idealnie wpasowują się w gust dzieci.

Rozpoczęty rok szkolny to idealny czas na tom jesienny!

Co w nim znajdziemy? I tym razem mamy aż 4 ciepłe i pozytywne opowiadania związane z jesienią:

  • Grzybobranie – o tym, jak kontuzja uniemożliwiła wyprawę do lasu, co nie znaczy, że nie udało się zorganizować grzybobrania i fajnego popołudnia pełnego jesiennych plonów. Nie zabrakło też niespodziewanych i superfajnych gości;
  • Przyjaciele Tuptusia – to historia, w której nie zabraknie podstawowych atrybutów jesiennego świata dzieci – kasztanów, suchych liści i jarzębiny, które dzieci przyniosły z wyprawy do lasu z tatą. W okolicy domu pojawia się też gość – tym razem niespodziewany. To właśnie on stanie się inspiracją do fajnej zabawy, przepełnionej pozytywną energią jesiennego popołudnia i ciepła rodzinnego domu. Ta opowieść to także inspiracja dla dorosłych do spędzania fajnego czasu razem z dziećmi;
  • Wietrzne popołudnie – to może nieidealny czas na grę w badmintona, ale na puszczenie latawców w sam raz. I o tym właśnie jest ta opowieść, gdzie rodzina wykorzystuje zmienne warunki pogodowe, by spędzać ze sobą fajnie czas;
  • Wesołe miasteczko – w tej opowieści dzieci zainspirowane wesołym miasteczkiem i parasolami, postanowiły zbudować własne wesołe miasteczko. Dzięki temu nie było nudy nawet w czasie deszczu.

We wszystkich opowiadaniach przewijają się wątki związane z jesienią.

Zmiany pogody, wiatr, deszcz, kolorowe liście, kasztany, jarzębina i zwierzęta przygotowujące się do zimy. Książka przesiąknięta jest atmosferą tej pory roku. Jednocześnie jest bardzo ciepła i inspirująca. Pokazuje dzieciom, że zła pogoda to nie powód, by się nudzić. Jest tu mnóstwo domowego ciepła i pięknego klimatu oraz spokoju.

Warte uwagi są ilustracje. Utrzymane są one w kolorystyce kojarzącej się z jesienią.

Pełne ciepłych, ale jednocześnie nieco zgaszonych kolorów – charakterystycznych dla jesieni. To jeszcze pełniej oddaje klimat całej książki.

„Słonecznikowa 5. Przyjaciele Tuptusia” to książka dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, które zatopione w świecie opowieści, angażują się w niego dzięki obecności swoich rówieśników jako głównych bohaterów.

„Słonecznikowa 5. Przyjaciele Tuptusia” właśnie miała premierę i dostępna jest np. TUTAJ . A to nie koniec!


Przed nami jeszcze jeden tom serii związanej z porami roku „Słonecznikowa 5. Zimowa uczta”.

Polecam Wam całą serię „Słonecznikowa 5”, bo są to książki pełne ciepła, pozytywnej energii, wyciszenia i przywoływania pozytywnych emocji, które w dzisiejszych czasach, pełnych bodźców, są dla dzieci niezbędne.

Ukojenie i relaks oraz mnóstwo wiedzy o porach roku to cechy charakterystyczne tej serii, która z pewnością spodoba się maluchom. Będziecie do niej wracać nieraz! I powiem Wam, że czytanie tej książki jest odprężające także dla dorosłych. Taki balsam dla duszy, gdzie wszystko płynie niespiesznie i bardzo kojąco, a jednocześnie zabawnie. Idealna książka na jesienne popołudnia i wieczory😉


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link