fbpx

Nie lubisz bawić się zabawkami? Oto 14 pomysłów na spędzenie wartościowego czasu z dzieckiem!

Małe dzieci uwielbiają się bawić z rodzicami! I choć na początku macierzyństwa czy tacierzyństwa, kiedy wszystko wydaje się nowe i fascynujące, także każda zabawa i interakcja z dzieckiem jest ciekawa, szybko okazuje się, że odgrywanie ról figurkami czy pluszakami, albo układanie po raz 1534 wieży z klocków, traci na swej atrakcyjności – delikatnie mówiąc. Po prostu, jako dorośli szybko nudzimy się zabawkami i zabawami typowo dziecięcymi.

Wielu rodziców zaczyna postrzegać je jak mękę i obowiązek, zwłaszcza po całym dniu pracy. Jeśli też unikacie takich zabaw, nie rezygnujcie z zabaw z dzieckiem w ogóle! Mam dla Was pomysły na 14 zabaw i aktywności z dzieckiem, a właściwie sposobów na spędzanie razem czasu, które mogą okazać się ciekawe także dla Was, a nie tylko dla dzieci!

Dzięki temu Wasz czas może być prawdziwą przyjemnością. Wszak dzieci widzą, kiedy jesteście znudzone/znudzeni, a kiedy świetnie bawicie się razem z nimi. I to właśnie o ten drugi sposób spędzania razem czasu chodzi!

Oto pomysły na wspólne zabawy bez zabawek!

1. Pieczenie i gotowanie

Dzieci to uwielbiają! I nie ważne, czy chodzi o zrobienie obiadu na kolejny dzień, czy upieczenie ciasta (no dobra, ciasto jest lepsze😊). Dzieci mają zajęcie, które jest kreatywne, zajmujące, ciekawe i pożyteczne. Mają poczucie sprawczości, gdy danie się uda i wielką satysfakcję, a to buduje także poczucie własnej wartości.

A Wy i tak robicie to, co i tak musicie😊.

2. Domowe disco

Włączacie muzykę i bawcie się! I nie, nie „Koła autobusu kręcą się”, ale to, co Wy lubicie. Nawet jeśli ma być to Nirvana czy Metallica😊. Dzięki temu i Wy będziecie się świetnie bawić.

Dacie się ponieść dobrym emocjom, a dzieci widząc to, z pewnością chętnie się włączą do zabawy. One uwielbiają widzieć nas dobrze się bawiących, szczęśliwych. Tańczcie!

3. Angażujące sprzątanie

Nie sprzątajcie sami/same! Włączcie w to dzieci, przekazując im pełną odpowiedzialność za wykonane zadania. Poodkurzanie mieszkania, wytarcie kurzu, podlanie kwiatów. Niech cała rodzina się włączy w sprzątanie (najlepiej przy muzyce!).

Nie poprawiajcie niczego po dzieciach. Jak zrobią, tak będzie. Za każdym razem lepiej. I bez poczucia frustracji. I zajęcie na jakiś czas jest😊.

4. Zabawy plastyczne (które przynoszą fun także Wam)

Nie musicie lepić ludków z plasteliny czy malować farbkami. Dzieci świetnie same sobie z tym poradzą, jeśli nie lubicie tego robić. Możecie jednak wykonywać prace plastyczne, jakie są dla Was przyjemne.

Malowanie obrazów po cyferkach, kolorowanki dla dorosłych, czy przygotowanie dekoracji do domu. W sieci znajdziecie mnóstwo inspiracji! Ważne, by Wam także sprawiało to przyjemność.

Tu łapcie inspiracje na Zabawy dla maluchów

5. Majsterkowanie z konkretnym efektem

I nie mówię to tylko o takich rzeczach, jak budowanie karmników, choć jeśli to lubicie, to super. A kto powiedział, że wraz z dziećmi nie można składać kupionych mebli czy naprawiać domowych usterek? Takie zaangażowanie to nie tylko sposób na fajne, wspólne spędzanie czasu, ale także buduje poczucie własnej wartości, ważności i możliwości, jakie dziecko w sobie odkrywa.

Oczywiście warto pamiętać, że dziecko ma towarzyszyć i otrzymywać zadania, które jest w stanie wykonać.

6. Prace w ogrodzie lub na balkonie

Sadzenie kwiatów, podlewanie, pielenie, grabienie liści – pracy w ogrodzie nie brakuje. Niech dzieci dołączą. Dzięki temu Wasz ogród będzie wyglądał ładnie, dzieci nauczą się pielęgnacji roślin, porządkowania i wspólnie spędzicie fajny, rodzinny czas.

7. Wspólne czytanie

To moja ulubiona aktywność! Od narodzin dzieci im czytałam. Przyznam, że na początku książki, na które sama miałam ochotę. I tu mam dla Was game changer, jeśli chodzi o wspólne czytanie. Jeśli macie już może odrobinę dość książek dla dzieci, sięgnijcie po inne!

Ja czytałam dzieciom „Przypadki Robinsona Crusoe”, ale także „Heidi” czy „Anię z Zielonego Wzgórza”. Wiecie, takie książki uniwersalne, do których sama chętnie wróciłam😊. Bardzo dzieci to wciągało.

8. Układanie puzzli (dla dorosłych!)

Jeśli znajdujecie przyjemność w układaniu puzzli, bierzcie 1000 elementów i zaproście dzieci! Wyznaczcie im na początku łatwiejsze zadania (na przykład zbudowanie ramki lub wyszukanie odpowiednich kolorów) i krok po kroku działajcie.

Dzieci będą obserwować Waszą taktykę i zaczną ją naśladować. Za każdym razem będą lepsze. A za 30 lat zapytają: a pamiętacie, jak razem układaliśmy puzzle?

9. Ćwiczenie jogi

Jogi, pilatesu, zumby, aerobiku czy co tam lubicie! Włączcie sobie zajęcia z sieci i ćwiczcie! Będzie przyjemne z pożytecznym – trening i świetna zabawa z maluchami, która uczy je zamiłowania do aktywności fizycznej, a jednocześnie nawet w zimowe dni zapewnia wszystkim porcję zdrowego ruchu i dawkę endorfin!

10. Wciąganie dziecka we własne hobby

Bez względu na to, co lubicie robić, wciągnijcie w to swoje dzieci! Pokażcie im, jak szyjecie na maszynie, programujecie, tworzycie biżuterię, uczycie się języków! I róbcie to razem! Przekazywanie dzieciom swojego zamiłowania do danej dziedziny z pewnością nie będzie nudne! A kto wie, może i stanie się pasją dzieci? (Ale pamiętajcie, że nie musi).

11. Mycie auta/porządkowanie garażu

Pożyteczne zajęcia z rodzicami to zawsze fajny sposób na spędzenie czasu i przyczynek do różnych rozmów, pytań i nawiązywania więzi. Angażujcie dzieci do takich zwykłych, codziennych spraw. One poczują się przez to bardzo ważne! Przy okazji warto sobie zadać pytanie: czy pamiętacie, by nasi rodzice siedzieli z nami na dywanie i bawili się figurkami?

Ale za to wiele z nas ma wspomnienia z prac w garażu, czy wspólnego gotowania. Dobre, ciepłe wspomnienia.

12. Granie w Wasze ulubione planszówki

Nie trzeba zawsze grać w dziecięce planszówki. Dzieci błyskawicznie łapią zasady gier i zwykle doskonale poradzą sobie także z tymi dla zaawansowanych graczy. Oczywiście mówię tu o starszych dzieciach, które mają już wcześniejsze doświadczenia w planszówkach.

Zawsze możecie też zagrać razem – mama i tata, a dzieci dołączyć do swoich drużyn. I już mamy sposób na ciekawy, zimowy wieczór.

tu łapcie nasze ulubione Gry planszowe dla dzieci

13. Oglądanie filmów (niekoniecznie bajek)

To, że dzieci oglądają bajki i że i Wy czasem z nimi je oglądacie, to raczej pewne. Być może jesteście w punkcie, gdzie macie już nieco tego dość. Nie rezygnujcie jednak ze wspólnego oglądania! Wybierajcie filmy familijne czy przygodowe.

Z nieco starszymi dziećmi możecie sięgnąć nawet po katastroficzne, ale takie bardziej lajtowe, jak na przykład „San Andreas” czy „Twister”. Wierzcie mi, to błoga przyjemność, gdy można z dziećmi pooglądać coś więcej niż animacje.

tu nasze polecajki Filmy familijne

14. Baraszkowanie (moje ulubione)

Niedzielny poranek nie musi być frustrujący! Jeśli Wasze dzieci są jeszcze zbyt małe, by same się zająć o poranku, weźcie je do siebie i łaskoczcie się, przytulajcie i wylegujcie razem w pościeli, ile się da!

Ta strategia pozwala wciągać dzieci do tego, co Wy lubicie lub musicie zrobić, czyli do domowych, rodzinnych aktywności i zaprasza dzieci do Waszego świata. Dzięki temu spędzacie czas przyjemnie i efektywnie. Nie macie poczucia znudzenia, zmęczenia i wypalenia. Po prostu zapraszacie dzieci do swojego świata.

Okazuje się, że dla nich może być to świetna zabawa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link