Świąteczny rozkład jazdy – przepisy, książki, miejsca do odwiedzenia

Bardzo powoli zaczyna mi się udzielać świąteczny klimat. Jestem dopiero na etapie planowania i kiedy kilka dni temu spisywałam wszystko w moim notatniku, uznałam, że to ciekawy pomysł na wpis. Może i Was zainspiruje do takich przygotowań.

Poniżej nasz lista, która jest trochę na wyrost, bo wolę mieć wszystko spisane niż później szukać. Zdaję sobie też sprawę, że nie wszystko się uda tak jak zaplanowałam, ale jestem dobrej myśli.

Poniżej nie znajdziecie też stricte religijnych przygotowań, bo te są zupełnie indywidualne i nie czuję potrzeby żeby o nich tutaj pisać.

No to startujemy.

1. Pieczenie piernika staropolskiego

Jest obłędny. Pieczenie zaczynamy dzisiaj, bo ciasto będzie dojrzewać. Ten piernik robi moja mama i ja już od dziś zaczynam czuć jego zapach. Jest pyszny, wilgotny, korzenny i dzieci go uwielbiają.

Tak sobie myślę, że to będzie taka nasza tradycja – 16.11 zaczynamy robić piernik i pomalutku myśleć o przygotowaniach. W TYM linku znajdziecie szczegółowy przepis. Jest on łatwy, tylko piernik potrzebuje czasu, więc dlatego robi się go teraz.

2.  Odwiedzić najpiękniejszy sklep florystyczny

z dekoracjami świątecznymi Flora Point i przy okazji kupić żywą choinkę. Mam taką tradycję, że co roku kupuję dzieciom po jednej wybranej przez nich bombce. Kiedy będą dorośli  i będą się wyprowadzać to zapakuję im te bombki żeby mogli przyozdobić swoje choinki. A do tego wspominać święta w domu.

Pamiętacie naszą relację z tamtego roku? To magiczne miejsce, gdzie czuje się klimat Świąt. Ciekawa jestem, jakie w tym roku przygotowano dekoracje i atrakcje (w tamtym roku była nawet kolejka dla dzieci).

3. Zrobić pierniczki z szybką

Lila już takie je kojarzy z naszymi świętami, że w tym roku również będą. Przepis znajdziecie tu: Pierniczki świąteczne. Nie trzeba ich robić wcześniej żeby zmiękły. My robimy zawsze dużo, bo po pierwsze znikają bardzo szybko, a po drugie wieszamy je też na choince.

Zrobimy też z piankami

4.  Wybrać się na koncert kolęd lub/i przedstawienie świąteczne

Możliwe, że wybierzemy się na koncert do Teatru Rampa lub/i na przedstawienie “Gwiazdka” do Teatru Guliwer

5. Zrobić coś dobrego i podzielić się tym, co mamy

Kiedy jesteś nieszczęśliwy, to święta nie tyle nie cieszą, co wręcz wprowadzają w jeszcze bardziej beznadziejny stan. W tamtym roku zrobiłam akcję pomocy Domu Samotnej Matki (pisałam o tym tu: Mamusiu dlaczego płaczesz), a w tym jeszcze myślę, co to będzie.

6. Wysłać kartki świąteczne zrobione przez dzieci

Mamy teraz fazę na zabawę w pocztę, więc dlaczego by nie zrobić tego naprawdę. Mam fajny pakiet kartek do kolorowania i wysyłania TUTAJ.

7. Zrobić z dziećmi własne bombki i łańcuchy

Nie lubię takich choinek, gdzie wszystko jest jak od linijki i w takim samym kolorze. U nas wiszą też brokatowe bombki zrobione przez Lilę, łańcuchy z bibuły itd. Na pewno też zrobimy te bombki (Sensoryczna zabawka). Będziemy tez robić wzory na pomarańczach z goździków – przepięknie wtedy pachnie w domu.

8. Co roku też organizuję z przyjaciółkami Mikołajki

spotykamy się we 4, robimy sobie drobne upominki i pijemy grzane wino.

9. Czytanie książek o tematyce świątecznej

Obszerny wpis z książkami znajdziecie tu: Książki o świętach. A w tym roku od 1.12 będziemy czytać nowość z wyd. Zakamarki. Na każdy dzień od 1.12 do 24.12 jest jedno krótkie opowiadanie.

“Rutka chciałaby dostać pod choinkę przyjaciela. Pytanie tylko, czy Mikołaj spełnia takie prośby? Rutka ma wątpliwości. Jednak pewnego dnia ni stąd, ni zowąd w domu Rutki ktoś się pojawia. Ktoś, kto na obiad najchętniej wcina gwoździe. Ktoś, kto potrafi być niewidzialny. Ktoś, kto się zgubił i tęskni do domu.”

Dostępna TUTAJ

10. Słuchanie piosenek świątecznych

dzieci bardzo lubią Muzalinki, a ja Michaela Buble 😉

11. Jarmark świąteczny

marzy mi się odwiedzić któryś. Tutaj znajdziecie listę polskich jarmarków, a dziś zobaczyłam, co oferuje Wilno i bardzo mi się spodobał ten pomysł KLIK

Koniecznie też napiszcie mi swoje plany – uwielbiam czytać Wasz propozycje.

Komentarze

  Fantastyczny pomysł z tymi bombkami dla dzieci! Będzie super pamiątka. Chyba podkradnę 😉

  o dobrze że mi przypomniałaś o witraźowych pierniczkach, musimy w tym roku zrobić:) ja jestem też ciekawa Jarmarku we Wrocławiu, nasz Łódzki jest dość słaby a ja dodatkowo mam porównanie z niemieckim Weihnachtsmarkt:)

  Aha zainspirowała mnie!!! Do tego sklepu z bombkami muszę się wybrać koniecznie, jest bajkowy!!! W końcu znów się zrobiło i jest szansa poczuć trochę te święta też w pogodzie. Czy Muzalinki mają piosenki typowo świąteczne?
  Ja do Twojej listy od siebie dodałbym zrobienie kalendarza adwentowego. W tym roku stawiamy na gałąź i szary papier i zadania, szopkę do złożenia i drobne cukierki w środku. Nie chce zabawek, raz już tak było i maluchy zapamiętały tylko prezenty.
  A wolę żeby pojeły o co chodzi z tym oczekiwaniem. No ale to już religijny aspekt wkracza 🙂
  Asa my jeszcze oddaliśmy okna wyrazami zimowymi i sprayem w śniegu i wieszamy lampki w domu i wszelakie świeczki kokardki itp. Poza choinką rzecz jasna. Ta będzie u nas koło połowy grudnia zapewne. Wcześnie dość ale wyjeżdżamy na Święta, a chcemy się nią nacieszyć.
  A mieszkanie zaczniemy ozdabiać w okolicy Mikołajek
  Jeszcze raz dziękuję za inspiracje!!!

  Już pod koniec października zarezerwowałam nam pobyt 2-dniowy we Wrocławiu w połowie grudnia. Na tamtejszym jarmarku będziemy w tym roku nastrajać się świątecznie 🙂

  Ania bardzo ciekawy wpis i zmobilizowalas mnie żeby już zaplanować te wszystkie rzeczy. U nas mamy podobne rzeczy, dodatkowo chcemy wybrać się na iluminacje świąteczne, jedziemy na jarmark do Krakowa i robię już kolejny rok kalendarz adwentowy. W tym roku w każdym woreczku oprócz drobiazgu i “zadan” będą też zdania dla dzieci za co im dziekuje?

  Aniu, gdzie Ty w bloku odstawiasz piernik do dojrzewania? ? Komórki nie mam, w piwnicy ciepło jak w domu, w lodówce przejdzie zapachem innych potraw… Podpowiesz? Bo ja jakoś mało mam polotu i wyobraźni w tym temacie ??‍♀️

  Ja trzymam w lodówce w kamiennym naczyniu przykryty ściereczką. Nigdy nie przeszedł zapachem innych produktów z lodówki. Jedyny kłopot jest taki, że zajmuje dużo miejsca 🙂

  Aniu, ale fajny pomysł z tym sklepem florystycznym mi podrzuciłaś! Jutro jedziemy po bombki i na zdjęcia 🙂

  Nam bombki tematyczne (o tym co interesowało dziecko najbardziej w mijającym roku) robi koleżanka plastyczka. Także dzieci będą miały mega pamiątkę.

  u mnie: kalendarz adwentowy i wtedy wiele z wymienionych przez Ciebie rzeczy jest wplecione w kalendarz, jak np. własnoręczne ozodby świateczne, czytanie książek, słuchanie kolęd, pieczenie pierników itd czasami tylko brakuje dnia na te wszystkie zadania…

  Ciekawe pomysły. U nas co roku kalendarz adwentowy z zadaniami. W tym roku muszę pomysleć tez o młodszej damie, bo na pewno będzie chciała uczestniczyć. No i ten rok niezwykły, bo ja wciąż w domu, Madame wraca wcześnie ze szkoły, wiec będzie sporo czasu na rożne około-świąteczne aktywności.
  P.S> do tej kwiaciarni można tak sobie przyjść i zrobić zdjęcia dzieciom?

  Już się robi swiatecznie…. uwielbiam ten czas, i stwarzać klimat świąteczny w domu dla dzieci … od 4 lat również początkiem grudnia zawita u nas kalendarz adwentowy który uszyłam i co roku go odmładzam, doszywam coś, a w nim znajdują się ,,zadania od aniołka” – który w okresie adwentu wprowadza nas do zblizających sie swiat B.N. – i są różne np. jak u Was pieczenie pierników, poźniej przed samymi świętami dekorowanie ich i rozdajemy to już 3 zadanie – nauczycielkom z przedszkola, pani bibliotekarce, sąsiadom ( w ozdobionych słoiczkach), początkiem grudnia wybieramy się co roku na kiermasz charytatywny ( tam zdobimy pierniki, i kupujemy ozdoby a pieniążki na rzecz potrzebującego konkretnego dziecka), następnie wykonujemy kartki sw i wysyłamy szczególnie dziadkom i kuzynostwu z zagranicy, szukanie choinki żywej ( wyjazd z tatą), wypełniania książeczki <> który aniołek zabiera przed samymi świętami a potem te nasze zadania zamienia na prezenty w ramach rekompensaty 😉 I wiele innych rzeczy robimy ale muszę sobie jej jeszcze przypomnieć, już powoli tworzę listę…

  A piernik staropolski wykonałam już ciasto , ale czy ono może być w lodówce non frost ;”????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link