fbpx

Najlepsze filmy 2022 (oraz co sobie odpuścić)

  • FILMY
  • 8  min. czytania
  •  komentarze [0]

Mamy dziś dla ciebie nasze subiektywne podsumowanie – Najlepsze filmy 2022. Co koniecznie trzeba nadrobić – ale też, na co naszym zdaniem… szkoda życia:) Część z tych tytułów – światowe premiery mogła mieć już w 2021 – ale do nas dotarły z opóźnieniem, a z kolei niektóre filmy 2022 docierają już w 2023.

A teraz już bezpośrednio przechodzimy do naszej listy:

Najlepsze filmy 2022:

klikając w zdjęcie – przeniesiesz się do zwiastuna.

co poniektóre linki w tym poście to linki afiliacyjne

Najlepsze filmy 2022 - plakat filmu w trójkącie
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,5

W trójkącie

Tytuł oryginalny: Triangle of Sadness
Rok produkcji: 2022
Długość: 2′ 27″

Jeśli zdarzyłoby ci się zostać rozbitkiem i trafić na bezludną wyspę – ale na telefonie zanim padnie bateria masz czas obejrzeć z naszej listy najlepszych filmów 2022 – tylko jeden tytuł – niech to będzie “W trójkącie”!

Jest to Kino przez duże “K”. Czarna komedia. Wspaniała satyra na tak wiele aspektów otaczającego nas świata. Nie dajcie się zwieść tytułowi. Ja wiem, że pewnie nie było łatwo sensownie przetłumaczyć “Triangle od sadness”, natomiast w języku polskim ten “trójkąt” ma podtekst seksualny – a tu chodzi absolutnie coś innego: skłonną do zmarszczek przestrzeń między brwiami. Miejsce, które póki nie wypełnione botoksem, może pokazywać w których momentach twórcy filmu, skłonili nas nie tylko do śmiechu ale i do głębszej refleksji

Do obejrzenia w tej chwili w kinach.


bullet train plakat filmu
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,3

Bullet Train

Tytuł oryginalny: Bullet Train
Rok produkcji: 2022
Długość: 2′ 7″

Przyznam, że nie przepadam za filmami tego typu i przyciągnął mnie do niego tylko Brad Pitt, dla którego mam cieplutkie miejsce w moim serduszku. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że Bullet Train to taka wspaniała rozrywka! Jeśli podobały ci się takie filmy jak “Przekręt” (Snatch) albo “Porachunki” (Lock, Stock and Two Smoking Barrels) – to gwarantuje ci świetną zabawę. Film jest inteligentnie przegadany, naszpikowany żarcikami i smaczkami.

Zdradzę tylko jeszcze, że jest to dla ciebie lektura obowiązkowa jeśli twoje dzieci lubią bajkę “Tomek i przyjaciele”…


plakat filmu - film balkonowy
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,5

Film balkonowy

Tytuł oryginalny: Film balkonowy
Rok produkcji: 2021
Długość: 1′ 40″

“Paweł Łoziński przygląda się przechodniom ze swojego balkonu.” – tak brzmiał opis na Filmwebie.

Zachęceni pozytywnymi opiniami włączyliśmy Film balkonowy. Na początku forma wydawała nam się niemożliwa do przyjęcia, a po chwili weszliśmy w świat bohaterów. W krótkich wymianach słów jest cała gama emocji i szybko nawiązujemy więź z postaciami, którzy przechodzą pod balkonem Łozińskiego. Aż trudno uwierzyć, że jest to dokument. Na koniec filmu zostaje jedynie refleksja – cytując jedną bohaterkę:

“Jaki jest sens życia? Życie”

Warto zobaczyć

Do obejrzenia TUTAJ


plakat c'mon c'mon
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,4

C’mon C’mon

Tytuł oryginalny: C’mon C’mon
Rok produkcji: 2021
Długość: 1′ 49″

Kameralny i niezwykle poruszający film o wrażliwości. O tym, jak ważna jest zwykła rozmowa między dorosłymi i dziećmi. Ale wiem, że ogrom uważności skierowanej na dziecko może niektórych przytłoczyć albo… odblokować jakąś blokadę.

Warto zobaczyć!

Do obejrzenia TUTAJ


plakat filmu - Najgorszy człowiek na świecie
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,8

Najgorszy człowiek na świecie

Tytuł oryginalny: Verdens verste menneske
Rok produkcji: 2021
Długość: 2′ 8″

Czy ten film jest zwierciadłem obecnego stylu życia wielu ludzi? Tego nie wiem, ale “Najgorszy człowiek na świecie” sprawił, że przez tydzień po obejrzeniu zastanawiałam się nad wyborami bohaterki.

Trier zabierze Was w podróż po ludzkiej bezdecyzyjności i poszukiwaniu szczęścia. W tym filmie nic nie jest czarne, ani białe.

Do obejrzenia TUTAJ


pływaczki plakat
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,4

Pływaczki

Tytuł oryginalny: The Swimmers
Rok produkcji: 2022
Długość: 2′ 14″

Poruszający film – oparty na prawdziwej historii dwóch syryjskich pływaczek. Jest to opowieść, w której poznajemy dwie siostry Yusry i Sarah, które uciekają z owładniętej wojną Syrii. Podróż jest bardzo ryzykowana, ale niezwykle ważna – to droga do wolności i spełnienia marzeń.

Historia jest bardzo poruszająca i zostaje w głowie na długo. Warto obejrzeć.


Najlepsze filmy 2022 plakat filmu - coda
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,0

CODA

Tytuł oryginalny: CODA
Rok produkcji: 2021
Długość: 1′ 51″

Sam tytuł to akronim: child od deaf adult (CODA), czyli dziecko osoby głuchej. Główna bohaterka Ruby jest właśnie tytułową CODĄ – od urodzenia porusza się między językiem migowym, a fonicznym żyje pomiędzy ciszą, a dźwiękiem. Jest jedyną słyszącą osobą w rodzinie, a przez to łącznikiem ze światem.

Kiedy rodzinna firma jest zagrożona musi przezwyciężyć swoje lęki i stawić im czoła.
plakat filmu - ojciec
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,2

Ojciec

Tytuł oryginalny: The Father
Rok produkcji: 2020
Długość: 1′ 37″

Jest to absolutnie przejmujący film o miłości i przemijaniu. Doskonała gra aktorska Olivii Coleman i Anthonego Hopkinksa sprawia, że film porusza od pierwszych kadrów.

Śledząc losy głównych bohaterów mamy wrażenie, że uczestniczymy w intymnej drodze starzenia się i przemijania. Warto obejrzeć!

Do obejrzenia TUTAJ


Najlepsze filmy 2022 plakat filmu - elvis
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,4

Elvis

Tytuł oryginalny: Elvis
Rok produkcji: 2022
Długość: 2′ 39″

Na początku trudno było mi się dostosować do formy tego filmu, która przypomina jeden długi, migoczący teledysk. Ale po chwili wciągnął mnie ten świat i mogę po polecić.

Natomiast jeśli oczekujesz od “Elvisa”, wnikliwie opowiedzianej historii – tu jej nie dostaniesz. Wiele aspektów pokazane jest dosłownie symbolicznie bądź bardzo pobieżnie. Ja sama oczekiwałam od tego filmu czegoś więcej.

Jest to bardziej historia granego przez Toma Hanksa – managera Elvisa.

Do obejrzenia TUTAJ


plakat filmu - top gun maverick
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,4

Top Gun: Maverick

Tytuł oryginalny: Top Gun: Maverick
Rok produkcji: 2022
Długość: 2′ 10″

Jeśli chodzi o najlepsze filmy 2022 to mimo, że to całkiem nie moja bajka, nie sposób pominąć Top Guna. Jak spojrzycie na listę najbardziej kasowych filmów wszechczasów – TUTAJ – to Maverick już dotarł na 12 miejsce! (Jest na niej tylko jeszcze jeden tytuł z tego roku – Avatar: Istota wody) – żaden inny tytuł nie dobił nawet to pierwszej 50ki.

Jasne, ten sukces jest mocno oparty na resentymencie do pierwszej części – ale Maverick to też kawał solidnego kina i nie sposób mu odmówić miejsca w tym zestawieniu.


plakat filmu - wszystko wszędzie naraz
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,1

Wszystko wszędzie naraz

Tytuł oryginalny: Everything Everywhere All at Once
Rok produkcji: 2022
Długość: 2′ 19″

Fabułę tego filmy albo pokochasz albo znienawidzisz. Chyba nie da się przejść obojętnie obok palców parówek… Daniel ostatnio namiętnie ogląda wszelkie filmy na youtubie, w których występuje Andrzej Dragan – i próbuje się wgryzać w choćby próbę zrozumienia co niesie ze sobą teoria kwantowa.

Może się więc kiedyś okazać, że tak naprawdę “Wszystko wszędzie naraz” nie jest do końca dziką fantazją twórców, ale że może mieć dużo więcej zakotwiczenia w nauce niż godzimy się na dziś akceptować.

Może się kiedyś okazać, że będzie to taki nowy “Matrix”


Najlepsze filmy 2022 plakat - jeden gniewny człowiek
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,1

Jeden gniewny człowiek

Tytuł oryginalny: Wrath of Man
Rok produkcji: 2021
Długość: 1′ 59″

No a tu dochodzimy do pierwszego filmu, który absolutnie polecam ominąć szerokim łukiem! Guy Ritchi to postać, którą uwielbiamy. Stworzył klasyki – niektóre z udziałem Jasona Stathama – więc może nasze oczekiwania były ustawione 5 poziomów za wysoko.

W tym filmie wiadomo kto zabije, wiadomo kogo zabije, no i właściwie wiadomo kiedy zabije (bo przed końcem filmu musi:)) Fabuła się nie trzyma kupy – nie chcę się pastwić – jak lubisz klimat filmów Guya Ritchi – lepiej obejrzyj Bullet Train:)


plakat - diuna
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,0

Diuna

Tytuł oryginalny: Dune: Part One
Rok produkcji: 2021
Długość: 2′ 35″

Wszyscy fani twórczości Franka Herberta zdają sobie sprawę jak bardzo próba ekranizacji Diuny jest porywaniem się z motyką słońce! Natomiast z wszystkich dotychczasowych prób to właśnie ta najbardziej mnie urzeka!

Dzięki temu, że z góry wiemy nie skończy się na 1 filmie – można się było skupić na zbudowaniu całego wiarygodnego świata. Udaje się też opowiadać historię rodu Atrydów. Jasne – fanów książki nie da się do końca zaspokoić, nie da się oddać całej głębi – natomiast tę ekranizację uznaję za udaną i czekam na więcej.

Do obejrzenia TUTAJ


Najlepsze filmy 2022
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,5

King Richard: Zwycięska rodzina

Tytuł oryginalny: King Richard
Rok produkcji: 2021
Długość: 2′ 24″

Na fali mojego zainteresowania tenisem włączyłam film o siostrach Wiliams i ich sławnym ojcu, który stworzył gwiazdy tenisa. Ogląda się go bardzo dobrze, wręcz mamy wrażenie, że jest jak bajka. Czy tak było naprawdę?

No nie, i tu mam zgrzyt. Historia ukazana w filmie jest tylko urywkiem i niejako hołdem dla ojca sławnych tenisistek. A jaka jest prawda – dowiemy się pewnie za kilkadziesiąt lat.

Do obejrzenia TUTAJ


Gdzie obejrzeć?

IMDb 5,8

Noc w przedszkolu

Tytuł oryginalny: Noc w przedszkolu
Rok produkcji: 2022
Długość: 1′ 36″

Nie było jakiegoś wysypu wybitnych polskich filmów w 2022, a i “Noc w przedszkolu” powiedzmy swoją nota na IMDb nie powala. Ja za to wam go polecam!

Rodzice, którzy mają dzieci w różnego rodzaju placówkach edukacyjnych – będą mieli niezły ubaw. Sami wiecie jak abstrakcyjne, odjechane, frustrujące, czasem ocierające się o horrory mogą się zdarzać spotkania z rodzicami innych dzieci z naszej szkoły/przedszkola.

Nigdy nie wiem czy bardziej abstrakcyjne są te spotkania – czy jednak walne zebrania w spółdzielniach mieszkaniowych…

W każdym razie jak macie wolniejszy wieczór – polecam.


Najlepsze filmy 2022
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,3

Glass Onion: Film z serii ‘Na noże’

Tytuł oryginalny: Glass Onion
Rok produkcji: 2022
Długość: 2′ 19″

Glass Onion z kolei mocno polecam. Nie porównuj go do “Na noże” – po prostu rozsiądź się wygodnie i ogrzej kości w gorącym greckim słońcu w środku tej zimy. Jeśli od początku odpuścisz porównywanie do Agathy Christie – możesz się przyzwoicie bawić. Nie jest też wcale wbrew pozorom sensem filmu – stojąca w jej sercu zagadka kryminalna.

Plejada aktorów, reprezentujących różne środowiska – tuz biznesu, polityk, naukowiec, aktorka, influencer… I wszyscy oni dostarczają tony materiału, który twórcy zamieniają na satyrę.

Jeśli skupisz się na satyrze – gwarantuję, że film ci się spodoba.


Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,3

Menu

Tytuł oryginalny: The Menu
Rok produkcji: 2022
Długość: 1′ 47″

Ten film to uczta dla oczu!

Nie róbcie researchu, nie szukajcie wcześniej opisu fabuły, po prostu włączcie TV i posmakujcie Menu.

Ten film na początku wyda się wam czym innym, a po chwili czymś innym a po chwili jeszcze czymś innym….

I to chyba jest doskonały przepis na wysmakowany filmowy kąsek.

Tylko jak już obejrzycie Menu – bo rozmowa zawiera spoilery – polecam wam super analizę nie ze strony krytyków filmowych ale z punktu widzenia ludzi z branży gastro/sommelier – tu super rozmowa na YouTube ALE WINO!


plakat filmu - amsterdam
Gdzie obejrzeć?

IMDb 6,1

Amsterdam

Tytuł oryginalny: Amsterdam
Rok produkcji: 2022
Długość: 2′ 14″

I na koniec jeszcze jedna pozycja której nie polecam:) Mam problem z tym filmem, bo wydawałoby się, że ma wszystko! Aktorzy naprawdę z górnej półki, cudowna sfera wizualna, kolory, kostiumy etc. Klimat epoki oddany, fajna muzyczka – no po prostu jak analizować każdy jeden z elementów – wszystko jest na miejscu!

Ale nie da się tego oglądać… próbowaliśmy do końca obejrzeć, żeby się upewnić, czy może zaraz coś się stanie i odmieni nasze zdanie – ale się nie zdarzyło:) oszczędźcie sobie.

Po prostu w pewnym momencie jak już narrator ci łopatologicznie tłumaczy to co i tak wszystko właśnie zobaczyłeś to już się robi za dużo…


A twoim zdaniem jakie były najlepsze filmy 2022?

A tu łapcie nasze rekomendacje – Najlepsze seriale 2023

Tu łapcie SkyShowtime TOP 20 z naszymi polecajkami a tu Disney dla dzieci

Najlepsze filmy 2022:

Tu znajdziecie coś dla dorosłego widza – nasze najlepsze seriale Netflix, tu seriale Disney a tu Najlepsze seriale HBO MAX

Tu znajdziecie odpowiedź Jak wprowadzać dzieci w świat bajek

a jak już je wprowadzicie zapraszam po Najlepsze bajki na Netflix a tu wpis w którym znajdziecie najlepsze bajki edukacyjne, dostępne też poza Netflixem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link