fbpx

Fajne filmy dla dzieci – TOP 25

 • FILMY
 • 11  min. czytania
 •  komentarze [17]

Nie tak dawno pokazywałam wam nasze Najlepsze filmy familijne – czyli takie, które mogą wspólnie oglądać i dzieci i rodzice. Dziś czas na obiecany wpis gdzie pokaże wam fajne filmy dla dzieci. Takie, które możemy im z czystym sumieniem włączyć bez już naszego udziału. Mimo że opisuję stan na rok 2021 – to wiele świeżynek wcale się nie przebiło. Jeśli napiszesz mi w komentarzu co z najnowszych filmów dla dzieci powinno się znaleźć w tym zestawieniu – chętnie będę je rozbudowywać!

Za dzieciaka – pamiętam ten dzień – to była każda sobota i wielkie emocje. To był dzień, gdzie zachodni świat dmuchał w nasze twarze powiewem czegoś, czego na co dzień nie było. Wracaliśmy z podwórka, zasiadaliśmy przed telewizorem i czekaliśmy na blok Walt Disney Przedstawia, emitowany w telewizji publicznej. Składał się on z bajki animowanej (uwielbiałam Kacze Opowieści) oraz odcinka serialu młodzieżowego. Wtedy czuliśmy podskórnie, że świat może być bardziej kolorowy, a nasza betonowa szarzyzna może się zmienić. Kto z nas nie marzył o szerokim parapecie pod oknem, obłożonym poduszkami, na którym można przesiadywać, rozmyślając? Czasem chodziliśmy do kina. Król Lew, Pocahontas… eh, to były czasy.

Dzisiaj to nie ma czasów?

A jednak! Dziś sami możemy mieć szerokie parapety, o ile jeszcze ich chcemy?. A nasze dzieci oglądają bajki, o jakich nam się nie śniło! Piękne, mądre, wspaniałe animacje, które także nam się podobają, przenoszą nasze dzieci w inny świat, pobudzają wyobraźnię, poszerzają horyzonty i przekazują wiedzę i wartości. Jest ich tak wiele, że czasem trudno wybrać najlepsze pozycje. Dziś postaram się Wam to ułatwić i przestawić moją, nebulową listę przebojów fajnych filmów dla dzieci.

Fajne filmy dla dzieci:

fajne filmy dla dzieci - coco
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,4

Coco

Tytuł oryginalny: Coco
Rok produkcji: 2017
Długość: 1′ 45″

Dzieci na wieść, że będziemy oglądać Coco, odpowiedziały, że są za duże na opowieści o kurkach. Uprzedzam, to nie taka bajka. Zdecydowanie. Kim jest Coco, nie zdradzę Wam, ale jest to jedna z opowieści, które zapadają w pamięć na długo. Akcja dzieje się w Meksyku, gdzie poznajemy Miguela, miłośnika muzyki, który buntując się przeciwko tradycji i ograniczeniom, przenosi się do świata zmarłych, gdzie spotyka swoją rodzinę i nie tylko. W filmie ukazane są wierzenia i tradycje Meksyku, co jest świetnym sposobem na poszerzenie dzieciom horyzontów w tej kwestii. Dużo wzruszeń i zabawnych perypetii i sporo mądrości dotyczącej życia i śmierci.

Tu zobaczysz ZWIASTUN

Dostępny na HBO GO


plakat filmy dla dzieci - król lew
Gdzie obejrzeć?

IMDb 6.9

Król Lew (2019)

Tytuł oryginalny: The Lion King
Rok produkcji: 2019
Długość: 1′ 58″

Któż nie zna opowieści o małym lwie, który w wyniku intrygi zawiązanej przez niecnego wujka musiał szybciej dorosnąć, by zmienić świat, jaki powstał po śmierci jego ojca. To ta sama historia, którą znamy z lat 90, jednak rozmach i technika, z jaką wykonano tę animację, przyprawia o zachwyt. Pokażcie dzieciom i sami też zobaczcie, jak zmienił się Król Lew.

Tu zobaczysz ZWIASTUN


fajne filmy dla dzieci 2021 - klaus
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,2

Klaus

tytuł oryginalny: Klaus
rok produkcji: 2019
długość filmu: 1′ 36″

To będzie obowiązkowa lektura w okolicy świąt. Choć niektórym dzieciom/rodzicom nie przeszkadza tematyka oglądać go po 7 razy i okrągły rok:) Film pełny komizmu sytuacyjnego. Najważniejsze, że i dziecko i dorosły znajdą coś dla siebie. W porównaniu do innych świątecznych produkcji – bardzo odświeżający!

Tu zobaczysz ZWIASTUN

Dostępny na NETFLIX


filmy dla dzieci - plakat filmu w głowie się nie mieści
Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,1

W głowie się nie mieści

Tytuł oryginalny: Inside out
Rok produkcji: 2015
Długość: 1′ 35″

Ta produkcja mnie urzekła. Oto dziewczynka, która zmienia miejsce zamieszkania, zmaga  się z ogromnymi emocjami, które siedzą w jej głowie. Tak, siedzą tam i sterują nią. Jest Radocha, Smutna, Gniew, Odraza i Strach. Dotąd to Radocha zawiadywała całością, ale teraz niespodziewanie to Smutna zaczyna grać pierwsze skrzypce. To wzruszająca i bardzo zabawna opowieść o tym, czym są emocje i dlaczego wszystkie są potrzebne.

Tu zobaczysz ZWIASTUN

Dostępny na HBO GO


mały książę - filmy dla dzieci
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,7

Mały Książę

Tytuł oryginalny: Le Petit Prince
Rok produkcji: 2015
Długość: 1′ 48″

Zastanawiałam się, jak można zekranizować Małego Księcia. Przecież ta historia to filozofia, a nie fabuła. Czapki z głów przed twórcami tego filmu. Oddaje on ducha książki, porusza jej głębię i jest niczym dzieło sztuki. Pełen artyzm. Wzruszenie ściskało za gardło nas wszystkich przy oglądaniu. Ten film jest emanacją sentencji, że to, co najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

Tu zobaczysz ZWIASTUN


plakat filmy dla dzieci - Kraina Lodu
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,4

Kraina Lodu

Tytuł oryginalny: Frozen
Rok produkcji: 2013
Długość: 1′ 42″

Raz na jakiś czas Disney produkuje film, który staje się absolutnym hitem, na pokolenia – tak śmiem twierdzić. Jeśli jeszcze nie znacie jakimś cudem historii Elsy i Anny, to prawdopodobnie nie macie córek?. Już od 7 lat kolejne dziewczynki identyfikują się z siostrami, które łączy wielka miłość, silniejsza niż każde zło. No i jest uwielbiany bałwan Olaf, który stał się już kultową postacią. Najstarsze miłośniczki Elsy i Anny są już nastolatkami, a najmłodsze mają kilka lat. W sumie, co ja piszę, najstarsze mają pod czterdziestkę?

Tu zobaczysz ZWIASTUN

Dostępny na HBO GO


plakat filmu Vaiana
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,6

Vaiana: Skarb oceanu

Tytuł oryginalny: Moana
Rok produkcji: 2016
Długość: 1′ 47″

Vaiana żyje na pięknej, rajskiej wyspie, gdzie mieszkają ludzie, którzy nigdy z niej nie odpływają. Najstarsi wspominają złe doświadczenia związane z eksploracją świata, dlatego wszyscy żyją w radosnym odcięciu. Vaiana jednak chce poznać świat i zobaczyć, co jest poza wyspą. To piękna opowieść o odwadze w spełnianiu marzeń i sięganiu poza horyzont.

Tu zobaczysz ZWIASTUN


filmy dla dzieci - plakat filmu był sobie pies
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,2

Był sobie pies

Tytuł oryginalny: A Dog’s Purpose
Rok produkcji: 2017
Długość: 1′ 40″

Mały Ethan ma psa imieniem Bailey. Ich życie toczy się zwyczajnie, Ethan dorasta, a Bailey się starzeje. Gdy umiera, okazuje się, że psy się reinkarnują i Bailey otrzymuje nową, cielesną powłokę. Trafia do innego domu i pomaga innym ludziom w ich życiowych perypetiach. Czy Bailey i Ethan spotkają się jeszcze? To piękna opowieść o tym, że miłość nie ma granic.

Tu zobaczysz ZWIASTUN

Dostępny na HBO GO (2 część)


a tu łapcie świeżutki największy prezentownik z inspiracjami dla dzieci od 1 roku aż po nastolatków. 10 tablic z podziałem na wiek dzieci, w sumie ponad 100 przemyśłanych propozycji! – Prezenty na święta dla dzieci 2023

plakat filmu dla dzieci Dzieciak rządzi
Gdzie obejrzeć?

IMDb 6,3

Dzieciak rządzi

Tytuł oryginalny: The Boss Baby
Rok produkcji: 2017
Długość: 1′ 37″

Do domu Tima trafia nowy członek rodziny. Wygląda jak zwyczajny bobas i wszyscy go za takiego uważają. Wszyscy oprócz Tima, który przejrzał bobasa, zachowującego się jak biznesmen i tylko udającego malucha. Brzmi złowieszczo? Nic podobnego! To zabawna opowieść, której puentą jest siła braterskiej miłości i rodzinnych więzów.

Tu zobaczysz ZWIASTUN

Dostępny na NETFLIX


fajne filmy dla dzieci - ekspres polarny
Gdzie obejrzeć?

IMDb 6,6

Ekspres polarny

Tytuł oryginalny: The Polar Express
Rok produkcji: 2004
Długość: 1′ 40″

Doskonała opowieść dla niedowiarków, którym wydaje się, że są już tak duzi, że nie wypada im wierzyć w Mikołaja. Lepiej uważajcie, bo i pod Wasz dom podjedzie Ekspres Polarny, który zabierze Was do krainy, gdzie niemożliwe stanie się rzeczywistością. Magiczna opowieść, której nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu.

Tu zobaczysz ZWIASTUN

Dostępny na NETFLIX


I kolejne fajne filmy dla dzieci:

plakat filmy Mustang z dzikiej doliny
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,2

Mustang z Dzikiej Doliny

Tytuł oryginalny: Spirit: Stallion of the Cimarron
Rok produkcji: 2002
Długość: 1′ 23″

Z jakiegoś powodu małe dziewczynki uwielbiają historie o koniach. Ta historia chwyci za serca wszystkie młode amazonki. Młody, dziki koń, zostaje schwytany. Ludzie próbują go okiełznać, jednak on za wszelką cenę chce wrócić na wolność. Czy znajdzie się człowiek, któremu zaufa?

Tu zobaczysz ZWIASTUN

Dostępny na NETFLIX


plakat bajki Mała stopa
Gdzie obejrzeć?

IMDb 6,6

Mała stopa

Tytuł oryginalny: Smallfoot
Rok produkcji: 2018
Długość: 1′ 36″

Słyszeliście o Yeti? Podobno Wielka Stopa nie istnieje. A wiecie, że Wielkie Stopy myślą to samo o ludziach? Gdy jeden z nich odnajduje ślad Małej Stopy, zostaje wyśmiany, wszak każdy wie, że Ludzie nie istnieją. Jednak on się nie poddaje i chce udowodnić, że się mylą. To opowieść o łamaniu barier, wychodzeniu poza ramy i poszerzaniu horyzontów oraz dążeniu do celu i wyrywaniu się z kajdan wierzeń i zabobonów. To trzeba zobaczyć i pokazać dzieciom.

Tu zobaczysz ZWIASTUN


fajne filmy dla dzieci - epoka lodowcowa
Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,5

Epoka lodowcowa

Tytuł oryginalny: Ice Age
Rok produkcji: 2002
Długość: 1′ 21″

Sid, Maniek i Diego, podczas migracji zwierząt w czasie nadchodzącej epoki lodowcowej, ratują ludzkie dziecko i chcą oddać je rodzicom. Nieco przeszkadza im w tym fakt, że są leniwcem, mamutem i tygrysem szablozębnym. Przezabawna historia, pełna zwrotów akcji. No i jest oczywiście wiewiórka i jej orzeszek. To już ikona kultury, którą dzieci muszą znać.

Tu zobaczysz ZWIASTUN


Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,2

Dzwoneczek i bestia z Nibylandii

Tytuł oryginalny: Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast
Rok produkcji: 2014
Długość: 1′ 16″

Któż nie zna opowieści o małym lwie, który w wyniku intrygi zawiązanej przez niecnego wujka musiał szybciej dorosnąć, by zmienić świat, jaki powstał po śmierci jego ojca. To ta sama historia, którą znamy z lat 90, jednak rozmach i technika, z jaką wykonano tę animację, przyprawia o zachwyt. Pokażcie dzieciom i sami też zobaczcie, jak zmienił się Król Lew.

Tu zobaczysz ZWIASTUN


Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,1

Auta

Tytuł oryginalny: Cars
Rok produkcji: 2006 
Długość: 1′ 57″

To jeden z tych filmów, które wytwórni Disneya się bardzo udały. Już od lat chłopcy na całym świecie kochają Zygzaka McQueena, pyszałkowaty samochód wyścigowy. Pewnego dnia, w wyniku niespodziewanych okoliczności ta gwiazda torów wyścigowych trafia do małej wioski, w której mieszkańcy nauczą go, co jest w życiu naprawdę ważne. Fajny, zabawny i mądry film, który pokochają wszyscy chłopcy, a zapewne także wiele dziewczynek.

Tu zobaczysz ZWIASTUN

Dostępny na HBO GO


Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,6

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Tytuł oryginalny: Harry Potter and the Sorcerer’s Stone
Rok produkcji: 2001
Długość: 2′ 32″

Pierwsza, zekranizowana część Harry’ego Pottera była wielkim zaskoczeniem. Twórcom filmu udało się przenieść, bez zubożenia treści, książkę na ekrany i oddać jej klimat i charakter. To nie zdarza się często. Wszystkie późniejsze części trzymają ten sam, wysoki poziom i wszystkie je muszą oglądnąć Wasze dzieci. To świat magii, tajemnic i niebezpieczeństw, gdzie dobro i zło są w konflikcie. Są też oczywiście bohaterowie, których dziś już trzeba znać: Harry, Hermiona i Ron.

Tu zobaczysz ZWIASTUN

Dostępny na HBO GO


Gdzie obejrzeć?

IMDb 6,7

Skok przez płot

Tytuł oryginalny: Over the Hedge
Rok produkcji: 2006
Długość: 1′ 23″

To bajka, która dobrze wyjaśni dzieciom, co się dzieje ze zwierzętami, gdy na ich dotychczasowe siedliska wkraczają ludzie i wywracają do góry nogami cały ekosystem. Oto zwierzątka budzą się po zimie i okazuje się, że nic nie jest takie, jak było, gdy zapadali w sen. Czy poradzą sobie w nowej rzeczywistości? Fajna opowiastka mogąca być przyczynkiem do rozmów o ekologii.

Tu zobaczysz ZWIASTUN

Dostępny na NETFLIX


Gdzie obejrzeć?

IMDb 6,9

Madagaskar

Tytuł oryginalny: Madagascar
Rok produkcji: 2005
Długość: 1′ 26″

Wyginam ciało śmiało, wyginam ciało śmiało – kojarzycie tę piosenkę? To właśnie na Madagaskar trafiają miejskie zwierzęta, pozbawione naturalnych instynktów, gdyż wcześniej były mieszkańcami wielkomiejskiego Zoo. Muszą sobie poradzić w nowych okolicznościach, a tymczasem poznają lemura Juliana, samozwańczego króla wyspy. Bardzo zabawnie, także dla dorosłych.

Tu zobaczysz ZWIASTUN

Dostępny na NETFLIX


Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,3

Lawa (film krótkometrażowy)

Tytuł oryginalny: Lava
Rok produkcji: 2014
Długość: 7′

Ten krótkometrażowy film musiał znaleźć się w tym zestawieniu. Muzyka, która mu towarzyszy jest tak urzekająca, jak historia, którą opowiada narrator. Samotny wulkan marzy o miłości. Czy nadejdzie dla niego happy end, a może jego żywot na zawsze będzie naznaczony morską samotnością? Dowiecie się w ciągu 7 minut trwania tego pięknego filmu.

Tu zobaczysz ZWIASTUN


Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,0

Zwierzogród

Tytuł oryginalny: Zootopia
Rok produkcji: 2016
Długość: 1′ 48″

Zwierzogród to kawał fenomenalnego kina. W sposób nienachalny, pośród wartkiej akcji – niesie ze sobą głęboki morał. Doskonale napisany scenariusz bawi i uczy. Pokazuje różnorodność, walczy z uprzedzeniami, a wszystko to dziecko ogląda z wypiekami na twarzy. Jest zagadka kryminalna i są salwy śmiechu.

Tu zobaczysz ZWIASTUN

Dostępny na HBO GO


Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,6

Mulan

Tytuł oryginalny: Mulan
Rok produkcji: 1998
Długość: 1′ 28″

Mulan to jeden z klasyków Disney. Historia oparta na podstawie chińskiej legendy o córce, która zrobi wszystko by tylko uratować swojego ojca. Jest element grozy, są momenty dramatyczne, ale wszystko to harmonijnie przeplatane wspaniałym humorem sytuacyjnym. Oprócz tej dawki humory – cudownie dobrana muzyka. To po prostu Arcydzieło.

Tu zobaczysz ZWIASTUN


Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,1

Merida waleczna

Tytuł oryginalny: Brave
Rok produkcji: 2012
Długość: 1′ 33″

Księżniczka Merida jest wychowywana przez swą matkę na na przyszłą królową. Podobnie jak Mulan – rola jej przypisywana i od niej oczekiwana – to idealna żona i matka. Tymczasem ona jest wspaniałą łuczniczką i niezależną młodą kobietą. Jej historia pokazuje jak sprzeciwić się przeznaczeniu i odwiecznym skostniałym tradycjom.

Tu zobaczysz ZWIASTUN


Gdzie obejrzeć?

IMDb 7,5

Kung Fu Panda

Tytuł oryginalny: Kung Fu Panda
Rok produkcji: 2008
Długość: 1′ 32″

Czytałam gdzieś, że Panda spędza kilkanaście godzin dziennie na jedzeniu – stąd chyba nazwa Pandemia:) Czy zwierzątko, które nie kojarzy nam się z najbardziej usportowionym pokona swojego wewnętrznego lenia i zostanie mistrzem Kung Fu? Na pewno film, który zdobył miejsce w pierwszej setce najbardziej kasowych filmów w historii kinematografii zasługuje na obejrzenie.

Tu zobaczysz ZWIASTUN

Dostępny na NETFLIX


Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,1

Potwory i spółka

Tytuł oryginalny: Monsters, Inc.
Rok produkcji: 2001
Długość: 1′ 32″

Miasto zamieszkane przez potwory i kreatury. Miasto, które czerpie energię ze… strachu i przerażenia. Wbrew pozorom, okazuje się, że nastraszenie dzieci w dzisiejszych czasach to nie taka prosta sprawa. Klasyk i mustsee, który pozwala dzieciom oswoić się z ich lękami.

Tu zobaczysz ZWIASTUN


Gdzie obejrzeć?

IMDb 8,4

WALL·E

tytuł oryginalny: WALL·E
rok produkcji: 2008
długość filmu: 1h 38 min

To już prawdziwy klasyk:) Choć nie myślałem, że tak szybko stanie się nim historia robota sprzątającego. Kiedy Wall·e poznaję EVE – mimo, że film dzieje się za 700 lat – opowiada historię starą jak świat:)

Tu zobaczysz ZWIASTUN


A tu łapcie nasze rekomendacje – Najlepsze seriale 2023

Tu łapcie SkyShowtime TOP 20 z naszymi polecajkami a tu Disney dla dzieci

a tu łapcie świeżutki największy prezentownik z inspiracjami dla dzieci od 1 roku aż po nastolatków. 10 tablic z podziałem na wiek dzieci, w sumie ponad 100 przemyśłanych propozycji! – Prezenty na święta dla dzieci

Filmy dla dzieci:

A jak szukacie tysięcy godzin filmów za 49 zł rocznie to może zobaczcie jakie super seriale i filmy można obejrzeć na Amazon Prime Video

Tu łapcie Seriale dla dzieci na Netflix.

Tu znajdziecie coś dla dorosłego widza – nasze Najlepsze filmy 2022, tu seriale Netflix, tu seriale Disney a tu zapraszam też na zestawienie Najlepsze seriale MAX

Tu znajdziecie odpowiedź Jak wprowadzać dzieci w świat bajek

Tu zapraszam po Najlepsze bajki na Netflix a tu wpis w którym znajdziecie najlepsze bajki edukacyjne, dostępne też poza Netflixem

A jak macie już dość ekranu – zainspiruj dziecko by zrobiło Lapbook na interesujący go temat

Tu łapcie najświeższy wpis: Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka 2024

Jakie ostatnio oglądałyście fajne, warte polecenia filmy dla dzieci?

Komentarze

  Bardzo fajne zestawienie! My polecamy jeszcze “Dom” z piękną piosenką Jennifer Lopez i “Księgę Dżungli” i “Naprzód”, jest aktualnie na HBOGo 🙂

  Jak myślicie, od jakiego wieku te bajki? Szukam czego na specjalne/ awaryjne dni dla 3latka

  te filmy są dla starszych raczej niż 3 latek. Popatrz raczej we wpisy z bajkami

  Dla 3 latka polecam dłuższe wersję strazaka Sama, ciuchci Tomka, Franklina, Kubusia Puchatka 😉

  Wydaje mi się że bajki takie jak np. Auta, coco, dzwoneczek może też by był dobry,

  Dzieciaki u mnie się oglądają filmy raz w tygodniu. Najczęściej szukamy jakiejś bajki na player i oglądamy całą rodziną. Większość z polecanych widzieliśmy i faktycznie warte polecenia.

  Dodałabym do tego zestawienia “O czym marzą zwierzęta”, córce dziś puściłam na player a sama mogłam w tym czasie spokojnie na telefonie w ich aplikacji obejrzeć Tajemnicę Zawodową do końca. Oj działo się tam.

  Te filmy są raczej nie dla 3 latków . Wszystkie oglądałam i nie polecam Harrego Pottera i Coco

  Trzylatek może ostatecznie obejrzeć “Auta”.Pewnie mu się spodobają nawet jak wszystkiego nie zrozumie.Ale mam pytanie :czemu nie na filmu “Odlot”?A i jeżeli chodzi o trzylatki to polecam rodzicom poświecić 30 minut wieczorem i poczytać samemu.Ja tak robiłam i chyba dobrze wychowałam.Obecnie mój “trzylatek”zdaje mature.😉

  Polecam jeszcze bajkę “To nie wypanda”, a z nowości zdecydowanie “Między nami żywiołami”, przepiękna.

  my oglądaliśmy ,,W siodle ”, ,, Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” i ,, Jak rozmawiać z psem ”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej

Bądź z nami na bieżąco
Dołącz do nas na Facebooku
NEBULE NA FACEBOOKU
Możesz zrezygnować w każdej chwili :)
close-link