fbpx

Najlepsze seriale HBO GO – mój subiektywny ranking TOP 24

 • HBO
 • 11  min. czytania
 •  komentarze [11]

Dziś pokażę Wam najlepsze seriale na HBO GO. Gdybym miała wehikuł czasu i mogła się przenieść do końcówki lat 90 lub początku obecnego wieku i powiedziałabym ludziom: słuchajcie już za kilka lat to nie filmy, a seriale będą ważniejsze, a największe gwiazdy będą występowały w tych produkcjach, pewnie pogłaskano by mnie po główce?.

Pamiętam zresztą, jak w 2008 roku, zostałam zapytana w towarzystwie, co lubię oglądać. To był czas The Lost i Prison Break. Odpowiedziałam, że seriale. Nastała niezręczna cisza, bo wówczas widzowie seriali byli jeszcze utożsamiani z miłośnikami Mody na Sukces i M jak Miłość. Gdy wyjaśniałam, co oglądam i zachęcałam do spróbowania, tylko jedna osoba wiedziała, o czym mówię.

A dziś, 12 lat po tym spotkaniu oglądanie seriali jest oczywistością, a nawet koniecznością, jeśli chcemy wiedzieć, co jest na fali:) Wymienianie się listami ulubionych z nich jest pożądane i oczekiwane. Wszak ilość produkcji przytłacza. Do wyboru tyle platform, HBO, Netflix, Prime, VOD, Player, niedlugo jeszcze dotrą pewnie Disney czy Hulu…

Dziś odsieję dla Was ziarna od plew. Netflix już był więc teraz biorę na warsztat:

Najlepsze seriale HBO GO

No, może nie tak do końca, wszak jeszcze wszystkiego nie obejrzałam:) Ale wiecie – lista jest moja i całkowicie subiektywna. Gotowi?

Oto moja lista – najlepszych seriali HBO GP:

IMDb – 6,2

1. Noughts + Crosses

tytuł oryginalny: Noughts + Crosses
ilość sezonów: 1
długość odcinka: ok. 50 min

Ciekawa pozycja i bardzo aktualna, zwłaszcza w kontekście walki o BLM. A co by było gdyby odwrócić rolę ras i stosunki społeczne? Miła dla oka, plastyczna wariacja, opierająca się tak naprawdę trochę na wieczne żywej (sic) historii Romea i Julii…

a tu ZWIASTUN


IMDb – 8,1

2. Wielka

tytuł oryginalny: The Great
ilość sezonów: 1
długość odcinka: ok. 50 min

Jeśli oglądaliście Faworytę i Wam się podobała to włączcie ten serial. Tak przedstawionych wydarzeń historycznych jeszcze nie widzieliście. To satyryczny serial ukazujący alternatywne podejście do historii życia Katarzyny Wielkiej. Choć kontekst, tło i ogólny przebieg wydarzeń jest w miarę zgodny z prawdą historyczną, to już sposób bycia występujących postaci, delikatnie ujmując, dalece odbiega od tego, do czego przywykliśmy w tego typu produkcjach. To satyra i paszkwil na pompatyczność. Serial ten pokazuje, że choć fasada jest piękna, to ludzie są, jacy są. I czasem (często?) światem rządzili (rządzą?) jednostki, które są kompletnie odcięte od otaczającej je rzeczywistości.

a tu ZWIASTUN


IMDb – 7,4

3. Rodzice

tytuł oryginalny: Breeders
ilość sezonów: 2
długość odcinka: ok. 24 min

Obowiązkowa lektura dla rodziców posiadających małe dzieci. Ilość analogicznych sytuacji, które mogłam odnieść do siebie powala. Gwarantowane morze wylanych łez… śmiechu. Życie nie traktuje tych rodziców ulgowo – ale zawsze starają się być tam dla swoich dzieci.

a tu ZWIASTUN


okładka serialu opowieść podręcznej- ranking seriali

IMDb – 8,4

4. Opowieść podręcznej

tytuł oryginalny: The Handmaid’s Tale
ilość sezonów: 4
długość odcinka: ok. 48 min

Na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych stworzono społeczeństwo o zupełnie nowej strukturze. Są Komendanci, którzy wszystkim zarządzają, ich Żony – mające wysoki status społeczny, Marty – gospodynie, służące w ich domach oraz Podręczne – jedyne płodne kobiety. W przeciwieństwie do żon. W wyniku stworzenia, na bazie religii, rytuałów, podręczne są regularnie gwałcone przez Komendantów – w obecności i przy współudziale żon. Cały akt nazywany jest ceremonią i ma mieć charakter religijny. Główną postacią serialu jest June, podręczna, która opowiada całą tę historię.

a tu ZWIASTUN


okładka serialu polskiej produkcji Wataha na HBO

IMDb – 7,7

5. Wataha

tytuł oryginalny: Wataha
ilość sezonów: 3
długość odcinka: ok. 55 min

To jedyny polski serial, który wbija na listę najlepszych seriali na HBO GO. Przedstawiaja pracę strażników granicznych na niemal dzikich terenach Bieszczad. Głównym bohaterem jest Wiktor Rebrow, który jako jedyny oficer przeżył wybuch w dawnej strażnicy, gdzie zginęli wszyscy jego przyjaciele. Rozpoczyna on własne śledztwo w tej sprawie, tymczasem sam jest podejrzany o zamach. Kto stoi za całą intrygą? Serial niesamowicie trzyma w napięciu, a piękne okoliczności przyrody potęgują klimat.

a tu ZWIASTUN


okładka serialu czarnobyl- najlepsze seriale HBO go

IMDb – 9,4

6. Czarnobyl

tytuł oryginalny: Chernobyl
ilość sezonów: 1
długość odcinka: ok. 60 min

Jeśli jakimś cudem jeszcze nie oglądaliście tego serialu, to na pewno o nim słyszeliście. Historia wybuchu elektrowni w Czarnobylu była szokująca od samego początku. Serial przedstawia wydarzenia bez kolorowania i z niezwykłą dbałością o szczegóły odtwarza wszystko, co działo się bezpośrednio przed i zaraz po wybuchu. Mroczny klimat, który udało się stworzyć twórcom serialu, wciąga i wywołuje niepokój. Musicie to zobaczyć. Powala.

a tu ZWIASTUN


okładka serialu gra o tron - najlepsze seriale

IMDb – 9,2

7. Gra o Tron

tytuł oryginalny: Game of Thrones
ilość sezonów: 8
długość odcinka: ok. 70 min

Kolejny z seriali, którego jeśli jeszcze nie oglądaliście, to z pewnością o nim słyszeliście. Co prawda ja go nie oglądałam, bo to totalnie nie moje klimaty, ale Daniel się wciągnął na maxa. Podchodził do niego dwa razy, bo pierwsze odcinki nie za bardzo go wciągnęły, ale jak już wszedł w tę historię, to przepadł. Rozmach, z jakim został stworzony, ilość wątków, bohaterów i perypetii jest niezwykła. Mocną stroną tego serialu są nagłe i kompletnie zaskakujące zwroty akcji.

a tu ZWIASTUN


okładka serialu westworld - seriale HBO

IMDb – 8,6

8. Westworld

tytuł oryginalny: Westworld
ilość sezonów: 3
długość odcinka: ok. 57 min

Jeśli chodzi o najlepsze seriale HBO – to właśnie dla tego tytułu mój mąż kupił abonament:) Tym razem przenosimy się na Dziki Zachód. Czy aby na pewno? Oto wizja świata, w którym powstają ogromne, tematyczne parki rozrywki. Zamiast ludzi, zamieszkują je tak zwane hosty, do złudzenia ich przypominające. Ludzie natomiast mogą wchodzić do parku i robić, co chcą, bez zahamowań. Możecie sobie wyobrazić, co się tam odjaniepawla… Tymczasem okazuje się, że hosty zaczynają przejawiać niepokojące zachowania, wskazujące na rozwój sztucznej inteligencji w kierunku niezależności. Czy to przypadek?

a tu ZWIASTUN


okładka serialu big little lies

IMDb – 8,5

9. Wielkie kłamstewka

tytuł oryginalny: Big Little Lies
ilość sezonów: 3
długość odcinka: ok. 45 min

W przepięknym, nadmorskim miasteczku Monterey zasady funkcjonowania są ustalone, a główną rolę w ich tworzeniu i przestrzeganiu mają matki. Gdy między nimi dochodzi do konfliktu, zaczynają wychodzić trupy z wszystkich szaf – w sensie metaforycznym. Co więcej, dochodzi do zbrodni. Fenomenalna gra aktorska, świetna obsada i wspaniały klimat serialu, sprawiają, że musicie go zobaczyć.

a tu ZWIASTUN


okładka serialu Wiktoria

IMDb – 8,2

10. Wiktoria

tytuł oryginalny: Victoria
ilość sezonów: 3
długość odcinka: ok. 46 min

Wiktoria, wstępując na tron, musiała walczyć o swoją pozycję. Była wszak niewielką kobietą wśród potężnych mężczyzn. Historia pokazała, że stała się ona jedną z najdłużej panujących monarchiń. Serial pokazuje jej życie od momentu wstąpienia na brytyjski tron. Oprócz historii życia samej Wiktorii, widzimy ciekawe przemiany społeczno-historyczne. Serial jest pięknie zrobiony i dopracowany w szczegółach, co przy produkcjach historycznych jest ważne. W tym serialu zobaczycie, że czasy się zmieniają, ale natura ludzka pozostaje niezmienna.

a tu ZWIASTUN


Najlepsze seriale HBO GO – druga dziesiątka rankingu

okładka serialu Vanity fair

IMDb – 7,3

11. Targowisko próżności

tytuł oryginalny: Vanity Fair
ilość sezonów: 1
długość odcinka: ok. 48 min

Rzadko się zdarza, aby ekranizacja powieści była wystarczająco udana dla jej czytelników. Wydawało się to niemal niewykonalne dla takich dzieł jak „Targowisko Próżności” napisane przez W. M. Thackeray’a. Wszak wydarzenia w nim opisane są tłem dla właściwego przekazu, dotyczącego tego, za czym nie warto gonić, bo nie jest godne posiadania. Twórcom tego serialu udało się to w zaskakująco dobry sposób. Nawet znaleziono miejsce na sarkastyczne komentarze autora, co w takiej formie, jaką jest serial, trudno zrobić. Tu się udało. Bardzo.

a tu ZWIASTUN


IMDb – 7,9

12. The Affair

tytuł oryginalny: The Affair
ilość sezonów: 5
długość odcinka: ok. 56 min

Historia stara jak świat. Oto przykładny mąż i ojciec nagle zakochuje się do szaleństwa w kelnerce i wdaje się w płomienny romans, w czasie wakacji spędzanych nad morzem z rodziną. Oto mężatka, która straciła dziecko, daje się ponieść emocjom, mającym kompensować jej stratę. Oto żona, która się o wszystkim dowiaduje. Oto zrozpaczony mąż kelnerki, który ciągle ją kocha. Serial pokazuje całą historię z perspektywy każdej z tych osób. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda zdrada od środka i dlaczego to wszystko nie jest takie proste, koniecznie obejrzyjcie ten serial. Dla podkręcenia ciekawości powiem Wam, że życie tych ludzi jest pokazane aż do ich starości lub śmierci.

a tu ZWIASTUN


IMDb – 8,7

13.  Sześć stóp pod ziemią

tytuł oryginalny: Six Feet Under
ilość sezonów: 5
długość odcinka: ok. 50 min

Choć to stary serial, ja odkryłam go niedawno. Porusza on tematy tabu związane ze śmiercią. W pewien sposób ją oswaja. Rodzina Fisherów prowadzi zakład pogrzebowy. Obcując na co dzień ze śmiercią, zmieniają swoje podejście do życia. Każdy odcinek rozpoczyna się sceną śmierci osoby, która trafia do zakładu pogrzebowego. Niemal każda z nich ma wpływ na członków rodziny. A finał wszystkich sezonów jest petardą.

a tu ZWIASTUN


okładka serialu the jinx

IMDb – 8,6

14. Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta

tytuł oryginalny: The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
ilość sezonów: 1
długość odcinka: ok. 45 min

Choć to serial dokumentalny – trafia do mojej kolekcji najlepszych seriali HBO GO. Przedstawia postać Roberta Dursta – milionera ze znanej, bogatej, amerykańskiej rodziny. Wokół jego osoby co jakiś czas giną ludzie, a wszystko zaczyna się od zaginięcia jego pierwszej żony. Jego wpływowa i dobrze sytuowana rodzina separuje go od siebie i odmawia komentarzy na jego temat. Czy oni wiedzą więcej? Nie będę spoilerować, ale powiem, że finał da dość jasną odpowiedź dotyczącą winy lub niewinności głównego bohatera.

a tu ZWIASTUN


okładka serialu sex w wielkim mieście na HBO

IMDb – 7,2

15. Seks w wielkim mieście

tytuł oryginalny: Sex and the City
ilość sezonów: 6
długość odcinka: ok. 28 min

Klasyk. Życie w wielkim mieście pełne jest wyzwań, wzlotów, upadków i rozterek. Cztery przyjaciółki, żyjące w Nowym Jorku, starają się przetrwać i ułożyć swoje życie w zgodzie ze swoimi planami. A wiadomo, jak to bywa. Choć serial nie jest najnowszy, to ciągle aktualny. Obsypany wieloma nagrodami. Sprawdźcie sami, czy zasłużenie?. Jak szukałam trailera pierwszego sezonu który wygląda jak nakręcony pralką – aaaa – okazało się że to 1998 rok! Jak ostatnio pisał Vogue – to dokument epoki sprzed Tindera:)

a tu ZWIASTUN


okładka serialu genialna przyjaciółka

IMDb – 8,6

16. Genialna przyjaciółka

tytuł oryginalny: L’amica geniale
ilość sezonów: 1
długość odcinka: ok. 60 min

Obraz epoki. Jak chcesz się przenieść w czasie i poznać powojenne Włochy – ten serial powala. To wydaje się tak niedawno – ale zupełnie inny świat! Powstał jako adaptacja książki tajemniczej autorki/autora – występującej/występującego pod pseudonimem Eleny Ferrante. Okazał się strzałem w dziesiątkę, poruszającym większość wątków znajdujących się w powieści oraz oddających jej klimat. Dwie Włoszki, zaprzyjaźniają się w pierwszej klasie szkoły podstawowej, a ich przyjaźń trwa przez następne 60 lat. Obraz epoki.

a tu ZWIASTUN


IMDb – 8,7

17. Pohamuj entuzjazm

tytuł oryginalny: Curb Your Enthusiasm
ilość sezonów: 10
długość odcinka: ok. 36 min

To historia neurotycznego i egocentrycznego producenta filmowego, którego spotykają różne, niecodzienne sytuacje. Larry David gra tu samego siebie, co jest wyraźnym objawem dystansu do samego siebie. Larry lubi swoje własne towarzystwo, jednak żyje wśród ludzi, o których sądzi, że ciągle czegoś od niego chcą. Serial jest pełen humoru i nadaje się doskonale na jego poprawę.

a tu ZWIASTUN


IMDb – 8,7

18. Złote życie

tytuł oryginalny: Aranyélet
ilość sezonów: 3
długość odcinka: ok. 50 min

Oglądaliście kiedyś jakiś węgierski serial? Bo ja mam męża hungarystę i muszę:) Ale jakbyście mieli obejrzeć jeden – to właśnie tę pozycję polecam. Serial łączy ze sobą dramaty rodzinne i ciemne interesy. Rodzina Miklósi pragnie osiągnąć awans społeczny i należeć do klasy wyższej. Wszyscy bohaterowie to złożone, dobrze zarysowane postacie, które nadają całości realizmu. Jako że to węgierska produkcja, osadzona w tamtejszych realiach, a więc w dużej mierze i naszych. Są tu retrospekcje z czasów socjalizmu, które mogą przypomnieć wielu z nas, jak to wyglądało.

tu ZWIASTUN


IMDb – 8,3

19. Sprawa idealna

tytuł oryginalny: The Good Fight
ilość sezonów: 5
długość odcinka: ok. 42 min

Jeśli oglądaliście „Żonę Idealną”, to znacie już Dianę Lockhard, współwłaścicielkę i partnerkę we wziętej kancelarii prawnej. Tym razem zatrudnia ona swoją chrześnicę i w wyniku zbiegu niefortunnych okoliczności traci wszystkie pieniądze. Zmuszona jest szukać alternatywnego zajęcia i zatrudnia się w kancelarii prowadzonej przez afroamerykańskich prawników. Twórcy nie szanują Donalda Trumpa i to pokazują. Jeśli chodzi o 5 sezon – dajcie mu szansę! po 1-2 odcinkach się rozkręca!

a tu ZWIASTUN


Najlepsze seriale HBO GO – trzecia dziesiątka rankingu

IMDb – 8,2

20. Obsesja Eve

tytuł oryginalny: Killing Eve
ilość sezonów: 3
długość odcinka: ok. 43 min

Eve to agentka wywiadu, która zafascynowana jest tajemniczą zabójczynią. Wyrusza za nią w pościg. Villanelle jest psychopatką i morderczynią, wykonującą morderstwa na zlecenie. Kto jej zleca te zabójstwa, nie zdradzę Wam, ale to właśnie jej postać jest niezwykle fascynująca. To maszyna do zabijania, nieprzewidywalna, potwornie niebezpieczna, która wygląda jak śliczna i krucha dziewczyna z sąsiedztwa. Poznajcie mentalność psychopatki. Czy i Eve nią jest?

a tu ZWIASTUN


IMDb – 7,8

21. Paragraf 22

tytuł oryginalny: Catch-22
ilość sezonów: 1
długość odcinka: ok. 42 min

Na liście numer 22 to musi być Paragraf 22:) Kto czytał książkę – tego nie muszę zachęcać. Kogo muszę zachęcać – genialne świadectwo absurdów wojny. Klimat butikowo oddany – czułam się jakbym tam była. Do tego George Clooney… w podwójnej roli – aktor ale i współreżyser.

a tu ZWIASTUN


IMDb – 6,5

22. Avenue 5

tytuł oryginalny: Avenue 5
ilość sezonów: 1
długość odcinka: ok. 28 min

Dla takich fanów science-fiction jak mój mąż – ubaw po pachy. Klimaty kosmiczne, humor rodem z korpo. Jak się pokusicie to zrozumiecie dlaczego piszę w „roli” kapitana Hugh Laurie. I jego i twórców Avenue 5 podziwiam za dystans do siebie. Dobra dawka humoru.

a ty ZWIASTUN


IMDb – 8,3

23. Rok za rokiem

tytuł oryginalny: Years and Years 
ilość sezonów: 1
długość odcinka: ok. 57 min

Listę moich najlepszych seriali na HBO GO zamyka serial – Rok za rokiem. Komu się podobał Black Mirror, ten z przyjemnością zanurzy się w losy i perypetie przeciętnej rodziny z Manchesteru. Jest to wizja przyszłości ale tej najbliższej. Pokrywa może 15 lat a zaczyna się w 2019… Muszę przyznać – choć w swoich wizjach są bardzo odważni – to jednak nie mieli szans – przygód jakie nas dotąd spotkały w 2020 nie przewidzieli:)

a tu ZWIASTUN


IMDb – 8,3

24. Ramy

tytuł oryginalny: Ramy
ilość sezonów: 2
długość odcinka: ok. 26 min

Absolutny sztos. Krótkie odcinki sprawiły że bawił nas tylko kilka dni. 2 sezony przeleciały stanowczo za szybko! Ramy to pierwsze pokolenie – urodzony w USA, dziecko egipskich imigrantów. Dystans i lustro ironii z jaką twórcy podchodzą nawet takich tabu o jakich istnieniu nawet nam się nie śniło – sprawia, że to naprawdę pierwszoligowa rozrywka. Do tego ta nutka abstrakcji w wymyślaniu fabuły. Gdybym znała ten serial w momencie kiedy powstawał ten wpis – to byłby numer 1!

a tu ZWIASTUN


A tu najnowszy wpis Serial – co oglądać?

A inspiracje dla dzieciaków znajdziecie we wpisie Najlepsze bajki HBO GO

Kto jeszcze nie widział – tu znajdziecie moje ulubione Najlepsze seriale na Netfliksie

Jeśli szukasz czegoś dla młodszych fanów – odsyłam do wpisu: Najlepsze bajki dla dzieci na Netflixie

A tu macie szerszy wpis pt. Edukacyjne bajki dla dzieci

Dla całej rodziny natomiast filmy znajdziecie we wpisie: Filmy familijne a tu Filmy dla dzieci

Komentarze

  Podziwiam, że przy dwójce dzieci znajdujesz czas na te wszystkie seriale;) Ja nie lubię seriali, wolę filmy. Rzeczywiście w towarzystwie często czuję się przezcto jak outsider, nie jestem na czasie. Jedynie Seks w wielkim mieście kojarzę.

  Wszystkie wielbie. Genialna Przyjaciółka ma sezon 2, przeczytałam ze Wielkie kłamstewka maja 3 sezony i serce mi przyspieszyło ze na zbliżajacym urlopie bedzie na wieczory jak znalazł, niestety nie, nadal sa tylko 2 sezony ?

  Oglądałam tylko dwa z tych seriali: Watahę i Czarnobyl i bardzo polecam, bo są naprawdę świetne, a w szczególności Czarnobyl.

  Zabrakło mi tu jednego z klasyków HBO, pewnie jeszcze nie widziałaś, bo na pewno trafiłby na listę. Polecam „Rzym”. Jeden z lepszych seriali, jakie widziałem… Pozdrawiam…

  Rodzina Soprano i Rzym powinny zając pierwsze miejsce. Ranking bez tych seriali jest dziwny i ubogi. Byłem zaskoczony, że ich tutaj nie ma.

  Primo – w tytule posta jest napisane uwaga cytuję: „mój subiektywny ranking top”:)
  tak samo jak w poście o netflixie nie pisaliśmy nie wiem o breaking bad który i tak wszyscy znają – tak i tu nie ma np Rodziny Soprano:) konwencja jest taka żeby inspirować mniej lub średnio znanymi tytułami. Ale zaintrygowaliście tym Rzymem. Musimy obejrzeć:) dzięki!

  Mi szkoda czasu na tv, a juz na pewno na HBO czy Netflix. Nie rozumiem jak 'świadomy” polski rodzic może ich wspierać. Dlaczego? M.in. przez propagande jaką sieją np. jeśli chodzi o Polskę.
  Do tego wybory. Bo tak, to wszystko się łaczy. Mój kandydt nie wszedł. Niestety 🙁 Jednak zagłosuje i na pewno nie bedzie to ten, który uczestniczy wspotkaniach grupy, klubu Bilderberg, w którym mało który Polak uczestniczy, a jednak… 🙁
  Nie kupuje rzeczy Fisher Price czy P&G itd. NIE wspieram tego co robią, do czego prowadzą.
  Ale kto jak woli. 🙂
  Wolimy np. dokumentyjeśli już mamy cos oglądać, cos co nas czegoś uczy, coś daje.

  Pozdrawiam

  Ja bardzo polecam ” Pępek świata” perypetie biednej amerykańskiej rodziny i ich sposób na radzenie sobie z zawiłą rzeczywistością, Można uśmiać się do łez i przy tym przypomnieć, co w życiu jest najważniejsze👍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SMARTPARENTING - nebule.pl dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej